Former Board of Governors/Board of Regents

Board of Governors
Carter Brooks Templeton, Student Representative, 2016-2018
Kelly Kochanski, Student Representative, 2014-2016
Susan Plassmeyer, 2012-2018
Michael J. Bushur, Student Representative, 2012-2014
Michael A. Zito, Out-of-State, 2010-2018
Luke Freeland, Student Representative, 2010-2012
Karen Haber, 2008-2016
Mike Greenwell, 2008-2011
Cody Sumter, Student Representative, 2008-2010
Matthew W. Potter, 2007-2016
John Hilton, Out-of-State, 2007-2012
Kenneth L. Read, 2007-2012
John W. Siscel III, 2007-2012
Mark S. Wasinger, 2005-2012
Emily S. Kiddoo, Student Representative, 2005-2008
Emily C. Dunn, Student Representative, 2003-2005
Micah McKay, Student Representative, 2002-2003
Matthew C. Barnes, Out-of-State, 2001-2007
Sarah Burkemper, 2001-2007
Michael T. Schwend, 2001-2007
Thomas R. Jayne, 2000-2007
Rudy Arredondo, Student Representative, 2000-2002
Jessica M. Neighbors, Student Representative, 1998-2000
Randa Rawlins, 1997-2008
John W. Briscoe, 1997-2005
Matthew L. Braun, Student Representative, 1996-1998
G. Ruth Mach, 1995-2007
Maria L. Evans, 1995-2001
James K. Reinhard, 1995-2001
Peter T. Ewell, Out-of-State, 1994-2010
Alphonso Jackson, Out-of-State, 1994-2001
Dorothy Munch, 1994-2000
Kyle B. Cope, Student Representative, 1994-1996
Wilma Maddox, 1993-2008
Mary L. Rhodes Russell, 1993-1997
Philip J. Christofferson, Student Representative, 1991-1994
William V. North, Out-of-State, 1991-1994
Thomas R. Shrout, Jr., 1990-1997
James E. Moulder, 1990-1993
Elizabeth Nichole Phillips, Student Representative, 1990-1991
Gary L. Ball, 1989-1995
Larry K. Rutledge, 1989-1995
Kimberly Ahrens, 1987-1993
Nancy L. Schneider, 1987-1993
Michelle Blotevogel, Student Representative, 1987-1989
Richard S. Pryor, 1986-1994
James F. Conway, 1986-1990
Frederick C. Lauer, 1986-1990
Eric Brockmeier, Student Representative, 1986-1987
Susan Plassmeyer, Student Representative, 1984-1986

Board of Regents/Board of Governors
Elmira Baiotto, 1983-1989
Inks Franklin, 1983-1989
Robert M. Fenlon, 1981-1987
William Randolph Weber, 1981-1987

Board of Regents
Ralph E. Shain, 1979-1986
Hilburn Fishback, 1978-1986
Marietta Jonas Jayne, 1977-1983
Mary Mayes Erwin, 1976-1983
F. William Kasmann, 1975-1981
Marilyn Beck, 1974-1980
Caroline England Funk, 1974-1977
Samuel A. Burk, 1973-1979
William R. Quinn, 1973-1977
Albert L. Rendlen, 1973-1975
Arthur L. Mallory, Ex-officio, 1971-1985
William O’Donnell Lee, 1971-1977
Helen Runge Baker, 1971-1973
James F. Jae, Jr., 1970-1973
Howard Lee Hoffmaster, 1969-1970
Raymond Baker, 1967-1971
Bruce H. Hunt, 1966-1973
James R. Reinhard, 1965-1973
John H. Bartow, 1965-1971
Mary Alice Bunney, 1963-1975
Glen Bolton, 1963-1969
Rollins H. Brownlee, 1963-1965
Edward R. Jayne, 1961-1966
Elmer F. Gieselman, 1959-1965
Henry M. Boucher, 1959-1963
J. Andy Zenge, Jr., 1958-1963
William A. Bagley, 1953-1959
Newton Waples, 1951-1959
Hubert Wheeler, Ex-officio, 1947-1971
P. M. Marr, 1947-1967
E. E. Swain, 1945-1963
Roy Scantlin, Ex-officio, 1943-1947
Herbert I.  Sears, 1941-1959
Charles W. Shelton, 1941-1947
Roy R. Quinn, 1940-1953
Julius C. Houck, 1937-1941
Lloyd W. King, Ex-officio, 1935-1943
Ethel Conner, 1935-1941
Lionel Davis, 1935-1940
William A. Cable, 1934-1960
Roland A. Zeigel, 1933-1951
Clarence J. Baxter, 1929-1935
Wilson L. Shouse, 1925-1936
J. E. Weatherly, 1925-1934
Charles A. Lee, Ex-officio, 1923-1935
Beverly L. Bonfoey, 1923-1929
James A. Cooley, 1919-1945
Drake Watson, 1919-1925
Samuel A. Baker, Ex-officio, 1919-1923
Uel W. Lamkin, Ex-officio, 1916-1919
Allen Rolston, 1915-1933
Harry M. Still, 1915-1919
Howard A. Gass, Ex-officio, 1915-1916
Ben Franklin, 1913-1925
James O. Allison, 1913-1919
Charles W. Green, 1911-1935
William P. Evans, Ex-officio, 1911-1915
Ezra C. Grim, 1909-1915
John C. McKinley, 1909-1915
Henry T. Burckhartt, 1907-1913
Howard A. Gass, Ex-officio, 1907-1911
John H. Wood, 1905-1923
Reuben Barney, Jr., 1903-1909
Grandison A. Goben, 1903-1909
Reuben Barney, Sr., 1903
Joseph Morrison Hardman, 1901-1913
Alexander W. Mullins, 1899-1911
W. T. Carrington, Ex-officio, 1899-1907
Samuel M. Pickler, 1899-1905
Christopher C. Fogle, 1899-1901
Scott J. Miller, 1897-1907
James W. Martin, 1897-1903
Oliver J. Chapman, 1895-1899
John R. Kirk, Ex-officio, 1895-1899
Robert N. Bodine, 1895-1897
Mark W. Laughlin, 1893-1899
George Hall, 1891-1903
George A. Giller, 1891-1897
Lloyd E. Wolfe, Ex-officio, 1891-1895
Amandus D. Risdon, 1891-1893
Orlando Hannah, 1889-1895
Sumner Boynton, 1887-1894
William E. Coleman, Ex-officio, 1883-1891
Thomas C. Campbell, 1883-1887
John S. Erwin, 1880-1891
Ben Eli Guthrie, 1878-1889
William B. Hays, 1877-1899
John D. Vincil, 1877-1878
Armstead M. Alexander, 1976-1883
Andrew Ellison, 1875-1891
Richard D. Shannon, Ex-officio, 1875-1883
Joseph M. McKim, 1874-1891
John M. Oldham, 1874-1880
Bartlett Anderson, 1874-1877
David S. Hooper, 1874-1877
George L. Osborne, 1874-1876
James M. De France, 1874-1875
John Monteith, Ex-officio, 1871-1875
Nimrod G. Ferguson, 1871-1874
E. F. Weigel, 1871-1874
Ernst Anton Zuendt, 1871-1874
Andrew J. Baker, 1871-1873
Bright Gilstrap Barrow, 1871
Ira Divoll, 1871
James Rea Milner, 1870-1874
Edward Bayly Neely, 1870-1874
Horace B. Johnson, 1870-1871
T. A. Parker, 1870-1871
Francis Rodman, 1870-1871
George Rappeen Smith, 1870-1871
Joseph Baldwin, 1870